Reklama
Loading...
Reklama
FOTO: FC Baník Ostrava
Český fotbal

Baník porazil Mladou Boleslav. Nachází ten správný směr?

Fanoušek Baníku Ostrava, který již dosáhl plnoletosti, si musí i při probuzení o půlnoci vzpomenout na sezonu 2003/2004, kdy slavil klub svůj čtvrtý titul v klubové historii a trenér František Komňacký se stal nesmrtelnou klubovou legendou. Další klubová historie je zpravidla mnohem smutnější a o iluzích majitele Václava Brabce se dají skutečně psát romány. Je vítězství nad Mladou Boleslaví předzvěstí lepších fotbalových zítřků?

Důležití strůjci se našli mimo region

Duchovních otcem čtvrtého baníkovského titulu se stal trenér František Komňacký, kterého fanoušci přijímali s jistou dávkou skepse, neboť neměl ve svém životopise žádný boj o vyšší příčky. Útok měl zase posílit odchovanec nenáviděné Sigmy Olomouc Marek Heinz usilující o comeback po tiše ukončeném angažmá v Německu. Přímý souboj s českou fotbalovou smetánkou se tak jevil jako nereálný a Bazaly měly pro mnohé představovat tuctový český stadion.

Místo toho jsme však viděli celkem povedený vstup do sezony a na začátku školního roku se v Ostravě fakticky zastavil život. Baník představuje jeden ze symbolů tohoto města, ale tehdy se jednalo o jediné téma. Sobotní zápas byl nejpozději v úterý vyprodaný a lístky na domácí zápasy Baníku se vyvažovaly zlatem. Bazaly se staly Mekkou Ostravy. Minimálně to se opakovat nebude, ale povedený zápas s Mladou Boleslaví může být předzvěstí lepších fotbalových zítřků.

Diváci se konečně dočkali fotbalu

Po povinných vítězstvích nad Hradcem Králové a Českými Budějovicemi přišla pro soubor trenéra Pavla Hapala další těžká zkouška. Měl ukázat, zda se dokáže v domácím prostředí konfrontovat také s těžším soupeřem, přičemž první poločas patrně přinesl jisté pochybnosti. Zranění Michala Frydrycha znamenalo jistou symboliku. Dobrý vstup do druhého poločasu však znamenal tříbodový zisk a výrazný posun tabulkou.

K euforii, která se rozpoutala v Ostravě před dvaceti lety, je ještě velmi dlouhá cesta, ale může se jednat o ukázku toho, že Baník po delší době nepřešlapuje na místě. V momentální baníkovské situaci by se rozhodně nejednalo o maličkost. Vítězství nad Mladou Boleslaví přineslo víc než tři body v tabulce. Progres a zlepšená práce najednou nemusí být v Ostravě pouhým přáním. Nyní se tým Václava Brabce nesmí již poněkolikáté spálit.

Reklama