Reklama
Loading...
Reklama

Baník Ostrava možná dostane před začátkem jarní části sezony dva přestupové bonusy k tomu, že udržel na soupisce Patrizia Stronatiho. Má prý vyhlednuté dvě posily ve druhé lize, jimž tak může přichystat dva zajímavé pokusy pro jistý profesní růst. Ostravský klub by prý z nedalekého Třince rád přivedl záložníka Lukáše Ciencalu a Marian Tvrdoň z Ústí nad Labem by mohl vytvořit novou alternativu na strážce brány. Měl velký podíl na ústeckém podzimním překvapení. Nakonec by však nemusel na jaře bojovat o první ligu, nýbrž v první lize.

Lukáš Cienciala si již jako náctiletý procházel velmi těžkou fotbalovou zkouškou. Na podzim 2019 se chystal na zápas mládežnické reprezentace a lékaři mu nařídili podstoupit vyšetření srdce. To první nedopadlo úplně ideálně a musel tak podstoupit několik dalších. Nervy v té době pracovaly patrně velmi nepříjemně. Jeden lékař mu prý naznačil, že by se na hřiště už nikdy nemusel podívat v pozici profesionálního hráče. Těžko říct, co se mu v té chvíli honilo hlavou, ale určitě nechtěl tak brzy ukončit svou cestu za snem.

Ten nejhorší scénář se však nekonal a dnes ho vidíme jako talentovaného odchovance na třinecké soupisce. Na podzim jsme ho mohli brát jako jednu z jistot třinecké sestavy a trenér Straka na něj stejně jako na celý kádr jistě velmi čile přenášel své bohaté zkušenosti. Po katastrofálním začátku došlo ve městě pod Javorovým vrchem k relativní stabilizaci, kdy se sice nachází na jedenáctém místě, ale je v bezprostředním kontaktu s klidným středem tabulky. Vyšší patra však zde momentálně nejsou tématem. Pokud chce největší třinecký talent mířit výš, jeví se Baník jako ideální varianta.

Marián Tvrdoň má fotbalových zkušeností mnohem více. Během svého severočeského působení zažil pouze dvě malé vložky v podobě krátkých působení v Chomutově a Brozanech. Jinak ho vidíme už šestou sezonu na ústecké soupisce. Nedávný podzim můžeme brát jako nejúspěšnější epizodu. Ve statistikách najdeme čtyři čistá konta a na druholigové tabulce registrujeme ústecké pošilhávání po nejvyšší soutěži.

Pokud by se však tyto boje odehrávaly bez něj kvůli jeho přestupu do nejvyšší soutěže nikdo by se na něj nemohl zlobit. Je ve věku, kdy by měl profesně stoupat na vrchol a po sezonách ve druhé či třetí lize by případná ostravská mise skutečně představovala zajímavou výzvu. Dostal by za úkol předvést schopnost se poprat s větší brankářskou konkurencí. Brankářská otázka se navíc po této sezoně stane v Baníku velmi citlivou a vznikne tam další výzva.

Svou kariéru takřka jistě ukončí hrající klubová legenda Jan Laštůvka, jež zanechal stopu i za hranicemi České republiky. Poté, co pověsí kopačky na hřebík, má však v klubu stále působit a jistě dostane příležitost poradit svým nástupcům. Když se podíváme na Laštůvkův fotbalový životopis, bude u baníkovských fanoušků laťka skutečně velmi vysoko. Pokud by se s tím Marián Tvrdoň dokázal popasovat, poslal by třeba i drobný vzkaz na rodné Slovensko, kde si vlastně nikdy pořádně nezachytal. 

Pokud by se tyto dva přestupy skutečně odehrály, mohli by fanoušci sledovat dvě zajímavé výzvy. Lukáš Cienciala by dostal ještě širší pole působnosti předvést svůj nesporný talent a Marián Tvrdoň by se snažil všechny přesvědčit, že Fotbalová národní liga v jeho případě nepředstavuje úplný strop.

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Půlroční jistota a výzva pro budoucnost
  • Není ten správný čas na konání přestupu
  • Reklama