Reklama
Loading...
Reklama

Ještě před začátkem fotbalového jara v domácím zápase se Spartou stanovil jasně současné cíle sportovní ředitel Baníku Ostrava Alois Grussmann. Tato nedávná posila klubového managmentu z řad nenáviděného opavského rivala mluví patrně nejotevřeněji o touze po účasti v evropských pohárech, na níž Baník čeká již jedenáctý rok. Na podzim 2010 mu navíc vystavil stopku už ve 3. předkole Evropské ligy běloruský Dněpr Mogilev. Na případné vystoupení v evropských pohárech musí být Baník připraven. V minulých účastech mu totiž často uškodila přílišná euforie. 

V létě 2004 po senzačním zisku mistrovského titulu prožili Ostravští těžké vystřízlivění z oslav debaklem 0:5 v předkole Ligy mistrů na hřišti německého Leverkusenu. Následné vyřazení v předkole tehdejšího Poháru UEFA od anglického Middlesbrough dalo na letní euforii definitivně zapomenout. Jednalo se o tvrdý návrat do fotbalové reality. O rok později začal ve stejné soutěži nadějněji vítězstvím 2:0 nad nizozemským Heerenveenem, ale debakl 0:5 v odvetě tým opět uzemnil.

Na podzim 2008 přišlo poněkud smutné vyřazení ve dvojzápase s moskevským Spartakem. Tím se však opět nastartovala další hubená sezona, v níž se Baník opět nacházel ve druhé polovině tabulky. Při své poslední účasti dokázal sice slezský tým vyřadit gruzínskou Georgii, ale zmiňované vyřazení s Dněprem Mogilev se stalo začátkem dlouhé pohárové přestávky. Například setrvání v evropských pohárech do jarních bojů se datuje až do roku 1981, kdy tehdejšího československého mistra zastavil ve čtvrtfinále tehdejšího PMEZ slavný Bayern Mnichov.

Ale dost zašlým vzpomínkám. Po hubených letech vidíme v Ostravě průběžné posilování týmu a podle všeho mají jeho pozorovatele širší pole působnosti, přičemž navštěvují i zahraniční soutěže. Po stabilizaci týmových výkonů se dostávají do baníkovských hlav celkem oprávněně myšlenky na evropské poháry. Napjaté vztahy mezi trenérem Kozlem a některými hráči jsou již patrně také minulostí, což by znamenalo další dobrou zprávu pro fanoušky, jimž se postupně také dostává do hlavy optimismus. 

Nyní však přichází čas pro plnění dřívějších fotbalových předsevzetí. Alois Grussmann mluví v posledním rozhovoru o tom, jak Baník jasně plánuje činnost i do dalších přestupových období a nastiňuje to, že někteří hráči museli klub opustit z důvodu rostoucí konkurence. To se v minulých letech v Ostravě příliš výrazně nedělo. Podle názoru baníkovského sportovního ředitele také výborně funguje i mládežnická akademie a existuje v ní rovněž potenciál pro lepší budoucnost.

Nyní mají v Baníku všichni za úkol zařídit, aby toto všechno ideálně zapadlo do sebe a konal se další krok vpřed. Z rozhovoru s Aloisem Grussmannem cítíme, že má celkem jasnou představu o dalším fungování tradičního klubu české nejvyšší soutěže. Teď jde o to, aby do sebe vše ideálně zapadlo. Fanoušci z Ostravy by jistě rádi opět investovali do jízdenek a vstupenek na zápas za českými hranicemi. 

Alois Grussmann si již v Opavě dokázal jasně vytyčit cíl a nakonec k němu došel. Opava se i díky němu vrátila do nejvyšší soutěže. Nyní má za cíl se podílet na návratu Baníku do pohárové Evropy. Jedná se o další zajímavou zkoušku. Všichni doufají v brzké sklízení sladkého fotbalového ovoce. Napřiklad zimní příchod Lukáše Ciencialy dokumentuje zlepšenou spolupráci s dalšími kluby z regionu a ty z toho mohou rovněž profitovat. I to vedoucího baníkovského sportovního úspěchu zdůrazňuje a motivuje tamní trenéry k další práci. 

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Ledová ostravská předehra
  • Se lvíčkem na prsou
  • Reklama