Reklama
Loading...
Reklama

Není tomu tak dlouho, co dostali fanoušci Slavie jednu potěšující zprávu. Těsně před Vánocemi prodloužil smlouvu s obhájcem titulu Peter Olayinka a to až do června 2023. V Edenu tak zůstala jedna z největších hvězd současného českého fotbalového vládce. Zájem ze zahraničí se sice průběžně dostavoval, ale finanční představy Slavie se výrazně lišily od nabídek zájemců. Prodloužení smlouvy ve Slavii se tak jevilo jako logické vyústění tohoto stavu věci. Nyní se však může odehrát další kapitola kroužení zájemců kolem nigerijského útočníka a patrně se dostaví další zajímavé pokušení.

Novým aktérem tohoto dramatu se podle všeho stal německý Leverkusen, kde působí i český reprezentační útočník Patrik Schick. V létě kroužily kolem Petera Olayinky především italské kluby a jednalo se o velká jména jako AC Milán či AS Řím. Zde však Slavia odolala a argumentovala především tím, že potřebuje Olayinku do boje o Ligu mistrů. Jednalo se o jeden z hlavních slávistických cílů.

Ten se však nezdařil a mohl se tak logicky u Olayinky dostavit větší zájem o odchod do zahraničí. K tomu však nedošlo a rodák z Ibadanu prožil nakonec úspěšný slávistický podzim v Evropské lize, kde se Slavia utkala mimochodem i se zmíněným Leverkusenem. Domácí vítězství nad německým týmem mělo velký podíl na postupu do jarní vyřazovací fáze a všichni si věří, že bude podobná té poslední.

Nyní se všichni v Edenu těší na jarní souboj s anglickým Leicesterem, ale opět se dostavuje otázka, zda se jich zúčastní i Peter Olayinka. Jeho jméno se totiž skloňuje v Německu delší dobu. Již v létě o něj projevil zájem nováček nejvyšší německé soutěže VfB Stuttgart nacházející se v euforii z návratu mezi německou elitu. Ten však neměl vzhledem k ambicím Slavie přílišnou šanci na úspěch. Leverkusen ale představuje jiný případ a nalezneme zde jisté argumenty pro uskutečnění přestupu. 

Stačí se jen podívat na pozici Leverkusenu v bundesligové tabulce a dojde nám, o jak velkou výzvu by se jednalo. Tým z vestfálského města se nachází na třetím místě tabulky a vedoucí duo Bayern Mnichov, Lipsko se rozhodně nenachází v husté mlze před možnými jarními dostihy. Bayer je proslulý tím, že se dlouhé roky nachází na pohárových příčkách a jedná se o celkem pravidelného účastníka hlavní fáze Ligy mistrů. Jedna věc je mu však stále zapovězena Ještě nikdy neslavil mistrovský titul. Kvůli tomu získal mezi fanoušky přezdívku “neverküssen” (nikdy nepolíben).

Už to by představovalo velkou výzvu pro nigerijského útočníka. Když se podíváme na soupisku Leverkusenu, cestu do základní sestavy by Olayinka rozhodně neměl předem umetenou, ale to není v souvislosti s Bundesligou nic překvapivého. V české nejvyšší soutěži však již několik výzev splnil a má takřka za povinnost přijmout tu další. 

Všichni dobře ví, v jakém časovém presu může celá záležitost probíhat. Slavia má však díky čerstvě prodloužené smlouvě širší pole působnosti při vyjednávání o výši odstupného. Olayinka patřil totiž k hlavním slávistickým tahounům nejen v domácí soutěži, ale zanechal dobrý dojem i v evropských pohárech, kde přišel český mistr do konfrontace s několika slavnými kluby. 

Věkový rozdíl mezi Peterem Olayinkou a Patrikem Schickem jsou pouze dva měsíce, ale příchody do Leverkusenu by se děly za různých okolností. U někdejšího útočníka Bohemians se jednalo o vysvobození z římského vězení a po svlečení dresu tamního AS si podle všeho velmi hlasitě oddechl. Pro Olayinku by se jednalo o skutečně sladkou odměnu za dobře odvedenou slávistickou práci. 

“Sešívaní” v posledních dvou sezonách ovládli domácí domácí soutěž a když se podíváme na dosavadní průběh této sezony, směřují za další obhajobou. Pokud by další účinkování sledoval Olayinka již z německého povzdálí, jednalo by se zároveň o velmi pěknou ukázku sladkých plodů trenérské práce ve vršovickém Edenu.  

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Sima není sám. Pět nejlepších zahraničních hráčů, kteří také prošli Táborskem
  • Slavia dostává širší prostor na hru na přestupovém trhu
  • Reklama