Reklama
Loading...
Reklama
Vladimír Coufal v zápase proti Leicesteru

Úvod

To byl ale fofr! Teprve v pátek dokončil Vladimír Coufal pikantní přestup do londýnského West Hamu United a o dva dny později již nastoupil ke svému debutu ve věhlasné Premier League. Nutno říct, že si s nástupem do rozjetého anglického vlaku poradil náramně a svým výkonem pomohl Kladivářům k výhře nad Leicesterem.

V první analýze nově vzniklé rubriky se pohledem analytika podíváme na debut Vladimíra Coufala a zhodnotíme, jak se českému obránci v utkání dařilo.

Osmadvacetiletý ex-slávista nastoupil stejně jako jeho krajan Tomáš Souček v základní sestavě West Hamu, kterou tentokrát od pomezní čáry neřídil hlavní kouč, nýbrž asistent Alan Irvine. Ten dočasně bude zastupovat na pozici Davida Moyese, který byl pozitivně testován na koronavirus.

Hostující celek se na King Power Stadium prezentoval velmi defenzivním pojetím v rozestavení 5-4-1, zatímco domácí manažer Brendan Rodgers zvolil o něco ofenzivnější systém 3-4-3.

Záměr hostujícího celku byl zřejmý. Spoléhat na protiútoky a nechat Leicester kontrolovat hru s míčem na kopačkách. Zdlouhavé držení míče totiž není tím, co by oběma týmům bylo příliš blízké. Bylo do očí bijící, že zvítězí ten, kdo se bude více držet svého herního plánu.

A to se také stalo. Leicester sice převzal iniciativu nad utkáním, nevytvořil si však jedinou brankovou příležitost za 90 minut. West Ham zachoval svůj styl hry a byl velmi efektivní. Ze šesti střel, které směřovaly na branku soupeře, skončily hned tři za zády brankáře Schmeichela.

Solidní defenziva West Hamu byla klíčem k úspěchu ve vypjatém duelu. Tu pochopitelně vyztužil i debutant Coufal, který na pozici pravého wing-backa podal velice spolehlivý výkon. Pojďme nyní věnovat pozornost právě jemu a detailně si jeho výkon rozebrat.

Heatmap
Atrhur Masuaku s Vladimírem Coufalem a jejich průměrná pozice na hřišti za 90 minut

Analýza výkonu

Na jednom kraji pětičlenné obrany Atrhur Masuaku, na druhém Vladimír Coufal. Pokyny pro oba fyzicky zdatné fotbalisty takřka stejné, výkony však dosti odlišné. Čím to?

Když se podíváme na heatmap zachycující pohyb obou hráčů, vidíme, že se levonohý reprezentant Konžské demokratické republiky podstatně víckrát za zápas dostal do útočné třetiny.

Právě podpora v ofenzivě je jedním z úkolů, které se od wing-backa při hře s pěti obránci očekávají. Tím spíše, když oba křídelníci Bowen s Fornalsem hrají na opačné straně hřiště než jaká je jejich dominantní noha, aby se mohli stahovat do středu hřiště a otevírat prostor pro náběhy wing-backů.

Fanoušci českého fotbalu byli v minulosti zvyklí na neustálou aktivitu Coufala na pravé straně, kde díky výbornému fyzickému fondu zvládli Slávisté přečíslovat soupeře. Dnes však bylo zřejmé, že jakožto nováček v doposud neznámé soutěži se soustředí především na své obranné úkoly.

To je naprosto logické, jelikož bude Coufal ještě nějakou tu chvíli na adaptaci potřebovat, aby zjistil co si může a nemůže dovolit a v jaký moment je vhodné do útoku vyrazit a kdy naopak zůstat.

Komunikace bude zpočátku také malým problémem, o čemž jsme se mohli dnes přesvědčit když párkrát zůstal zapomenut za obrannou linií, ale i na to si časem zvykne.

Přece jen to byl jeho první ostrý zápas v novém působišti a mimo to, West Ham není klubem, který by dával kvanta branek. Prioritní je dobrá defenziva a v té Vladimír Coufal v duelu s Leicesterem jednoznačně nezklamal. Ba naopak, vedl si velmi dobře.

Vladimír Coufal se svými spoluhráči při vstřeleném gólu

Podtrženo čísly

Statistika patří ke klíčovým faktorům při hodnocení výkonu hráče. Když se podíváme do čísel z nedělního utkání, jsme velmi potěšeni a mile překvapeni, jak dobře si Coufal vedl.

Za celých 90 minut dokázal třikrát zachytit míč a také třikrát odklidit balon před blížícím se nebezpečím. Dvakrát zablokoval střelu a jen jednou zavinil přímou ztrátu míče.

S Tomášem Součkem si připsali nejvíce obranných zákroků ze všech hráčů na hřišti (celkově 7). Oba naši zástupci si vedli obstojně i ve vzduchu, kde český středopolař vyhrál sedm z deseti soubojů a Robocop, jak se Coufalovi často přezdívá, dokonce neprohrál ani jeden.

Hlavním soupeřem Vladimíra Coufala byl na levém křídle hrající Harvey Barnes, pyšnící se velmi dobrou technikou a ohromnou rychlostí. Odchovanec ostravského Baníku ho ale téměř k ničemu nepustil.

Barnes byl po většinu zápasu nevýrazný. Tedy až do poslední minuty zápasu, kde po krásné týmové akci a narážečce s Vardy vsítil branku. Ta však byla po přezkoumání na videu pro ofsajd zrušena.

Sečteno a podtrženo. Český reprezentant má za sebou úspěšný vstup do nové životní i fotbalové kapitoly. Zároveň ho však čeká ještě velký kus práce a my mu jen můžeme popřát, ať se mu i nadále daří!

Související články:

Reklama