Reklama
Loading...
Reklama

Největší jistotou fotbalové Slavie je nyní jednoznačně její kapitán Jan Bořil. Jeho výkony v některých zápasech tohoto ročníku rozhodně nelze označit jako bezchybné, ale i tak má u spoluhráčů přirozený respekt a právem má rukáv na dresu potažený kapitánskou páskou. Obránce, jež oslavil v lednu třicáté narozeniny neměl například za působení trenéra Šilhavého jisté ani místo v základní sestavě. Nyní však o sobě může říct, že je pro českého mistra v mnoha ohledech nepostradatelný a to nejen na hřišti. 

V jistém smyslu můžeme jeho příběh přirovnat k útočníku Milanu Škodovi. Ten přišel do Slavie na jaře 2012 z Bohemians 1905 sídlících v nedalekém Ďolíčku. Stalo se tak v době, kdy panovala mezi fanoušky Slavie skepse a nikdo nevěděl, jakým směrem bude klub dál směřovat. Přední místa ligové tabulky či evropské poháry byly pro “sešívané” naprosté tabu. Na začátku nebyl vytáhlý útočník velkým oblíbencem slávistických fanoušků, ale nakonec se z něj stal elitní střelec a dnes ho mnozí berou jako klubovou ikonu. Symboliku tomu dodává fakt, že právě on přiváděl po ekonomickém restartu mužstvo na hřiště jako kapitán.

Jistou odměnou mu bylo i angažmá v tureckém Rizesporu, které všichni brali jako poslední možnost zahraniční štace. Podobný chtíč může jednou přepadnout i Jana Bořila, přičemž turecká destinace se jeví jako jeden z reálných aktérů těchto myšlenek. Vzhledem k současné pozici Slavie na domácí i evropské scéně se nedá předpokládat, že Bořilův odchod je momentálně hlavní prioritou, ale jeho zaměstnavatel musí být i na tento scénář připraven. Nyní může přijít na přetřes jméno jednoho jednoho možného nástupce s ambicemi vystoupat na další fotbalový schůdek.

Je jím polský obránce Lechu Poznaň Tumoteusz Puchacz. Jeho klub, z něhož vyrazil do velkého fotbalového světa například útočník Robert Lewandowski, v něm má jako jednu z největších opor. V mládežnických reprezentacích ho trenéři brali jako důležitý článek sestavy a všichni chtějí, aby se tak dělo i v A- týmu. Vzhledem k současné ligové pozici jeho týmu se tak ale brzy může dít jinde.

Lech Poznaň dnes vidíme v tabulce až na jedenáctém místě a evropské poháry se ho takřka jistě v příštím ročníku týkat nebudou. Tento fakt může umocnit jeho touhu jít o dům dál. Může se však dostavit velké licitování a diskuze o podmínkách, jež bude muset případný zájemce splnit. Klub z města na řece Wartě si hráče cení na čtyři miliony eur. Otázka však je, jak moc je tento fakt kompatibilní s dnešní fotbalovou realitou. Do Prahy by se navíc polský obránce nestěhoval s mnoha jistotami. 

Čekal by ho navíc těžký boj o místo v sestavě. V něm by rozhodně hrálo velkou roli i další směřování Jana Bořila. Ten by mohl dostat v případě jeho příchodu dva na první pohled protichůdné úkoly. Polskému obránci by měl jistě pomoci v aklimatizaci na prvním zahraničním angažmá a zároveň by dostal určitou konkurenci v boji o místo na jeho postu. Pokud by se skutečně konal tento scénář, dostala by Slavia opět úkol ukázat atraktivitu své adresy a ukázat schopnost hry na fotbalovém trhu. 

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Chorý Chorý, kterého pak zbořil Bořil.
  • Velmi sladký konec pro slávistický tábor
  • NOVÉ ČÍSLO MAGAZÍNU – Strážci svatyně
  • Reklama