Reklama
Loading...
Reklama

Pětadvacetiletý defenzivní záložník působil v Česku ve třech klubech. V Karviné, Znojmu ale především v Ostravě. Zde v nepovedené sezóně 2014/2015 patřil mezi to nejlepší, co Baník měl. S velkými sny se vydal do zahraničí, kde se však nikdy pořádně neprosadil. Teď se s námi Derrick Mensah o vše podělil.

Derricku, ty ses do Ostravy dostal společně s dalším ghanským hráčem Francisem Narhem. Znali jste se už tehdy na testech?

“Ano, znali jsme se z Ghany ještě předtím, než jsme se setkali v Ostravě. Hráli jsme společně ve stejném týmu v Ghaně a zároveň jsme oba v roce 2013 reprezentovali národní tým do 20 let. Bydleli jsme navíc ve stejném městě.”

Tobě se tehdy dokonce nepovedl první test a vzali tě až nějak napodruhé. Je to pravda?

“Ne, ono to bylo trochu jinak. Nepřišel jsem do Ostravy na testy. Přišel jsem podepsat rovnou, ale zatímco jsem já trénoval, nabralo vyjednávání zpoždění kvůli nějakým nedorozuměním mezi agentem a vedením Baníku.”

Svůj debut v české lize sis zažil 2. března 2014 proti Jablonci. Vzpomínáš si na něj?

“(smích) Ano, pamatuju si ho velmi dobře.”

Co čeština a prvotní komunikace v kabině? Dělalo ti problém se domluvit?

“Měl jsem problémy s komunikací a jazykem. Zpočátku to bylo těžké. Později mi ale někteří hráči jako Janko Greguš a Kukec pomohli se usadit. Díky tomu, že uměli anglicky, mi dokázali vysvětlit vše, co bylo potřeba.”

V letní přípravě se ti dařilo, dokázal ses aklimatizovat a od nové sezóny si začal pravidelně nastupovat. Ale Baníku se v té sezóně vůbec nedařilo a jedinými pozitivy týmu jste byli právě vy dva s Francisem Narhem. Jak si na ten průběh sezóny vzpomínáš?

“Byl to skvělý čas. Vše, co jsme chtěli, bylo dát Baníku od začátku maximum, což jsme udělali. Dokázali jsme tehdy svou tvrdou prací pozitivně ovlivnit celý tým. Všichni začali vidět, jak tvrdě makáme a to byl skvělý pocit. Ale nebyli jsme to jen my dva. Všichni hráči ze sebe vydali maximum. To spoluhráči nám pomohli dostat se na takovou úroveň. Bez nich by to bylo obtížné jak na hřišti, tak i mimo něj.”

Za dobu tvého působení v klubu se protočilo hned několik trenérů.

“To je pravda a bylo to hodně těžké. Znáš to, každý trenér má svou filozofii a je těžké si osvojovat nové a nové několikrát během krátké doby. Ještě těžší to pak je, když se týmu nedaří a chybí mu konzistence.”

Byl mezi trenéry nějaký, který ti vyloženě nesedl nebo s kterým sis nerozuměl?

“To popravdě ani ne. Neměl jsem problémy s trenéry, pod kterými jsem hrál. Dva z nich pro mě byli jak otcové. Dali mi co jsem potřeboval, abych byl úspěšný.”

Kteří dva to byli?

“Martin Svědík a Korytář (Radomír).”

V půlce sezóny 2015/2016 přestoupils do norského Haugesundu. Tam ses ale nedokázal prosadit a o osm měsíců později si zkoušel hostování v Karviné. To bylo ale po půl roce ukončeno.

“Ano, to máš pravdu. Šlo o jedno z nejtěžších období v mé kariéře. Na začátku to bylo tak, že jsem se měl vrátit na hostování do Baníku, ale všechno se změnilo v poslední hodině a skončil jsem v Karviné. Staly se věci, které jsem nemohl ovlivnit a nedostalo se mi ani šance hrát. Takové okamžiky však člověka posílí, pokud se z nich dokáže poučit. A to jsem přesně udělal. Tyto věci se dějí ve fotbale a dokonce i v našem běžném životě, je to normální.”

Derrick Mensah
Zdroj: Jiří Tomaškovič

 

Do Česka ses vrátil ještě jednou a to do Znojma.

“Znojmo mě kontaktovalo, abych přišel a pomohl jim. Řekli mi o novém projektu a nových investorech pro klub, ale k ničemu nakonec nedošlo. Řekli mi, že nemají peníze, aby mě podepsali poté, co si to investoři rozmysleli. Takže jsem nemohl zůstat.”

Naposledy si působil v druhé finské lize za AC Kajaani, předtím ještě na Slovinsku za NK Aluminij. Aktuálně si bez klubu nebo jaká je tvá situace?

“Přesně jak říkáš, tam jsem hrál naposledy. Ve Finsku jsem působil v minulé sezóně a souhlasil jsem s novou smlouvou, díky které jsem tam měl nastupovat i teď. Vstoupily do toho však okolnosti, které jsem nemohl ovlivnit a to včetně pandemie covid-19. Takže ano, aktuálně jsem volným hráčem.”

Vrátil by ses do Česka, kdyby si dostal nabídku?

“Samozřejmě. Čeština byla vždy mojí součástí, znám ligu a už jsem si tu zvyknul. Dokonce jsem v Česku právě teď. Trénuju tu a udržuju si kondici.”

Ale to jsou novinky. Kde trénuješ?

“Trénuji osobně. Celá Česká republika je ve stavu nouze, takže mám vlastní individuální trénink.”

Rozumím. A kde přesně v Česku trénuješ?

“V Ostravě.”

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama