
Ako môžu kluby Niké ligy míňať? Rozdiely sú priepastné
V Slovenskom futbale zväčša kluby nezverejňujú svoje finančné možnosti. Takto to prakticky funguje všade vo svete, No rozdiel medzi Slovenskom a zahraničím je ten, že u nás sa často nezverejnia ani prestupové čiastky. Napriek tomu sa pokúsime priblížiť to, ako asi si môžu kluby z Niké ligy dovoliť do svojich aktivít investovať.
Spodná hranica Niké ligy
Do akejsi pomyselnej spodnej hranice si môžeme zaradiť kluby, ktoré patria finančne medzi najmenej štedré. Fungovanie týchto klubov je často veľmi náročné. Nezriedka sa stáva, že klub v našej súťaži skrachuje a čaká ho preradenie do nižšej súťaže, prípadne úplný zánik, ako napríklad v prípade Senice. Medzi tieto kluby môžeme zaradiť napríklad Skalicu, Michalovce, Podbrezovú, či Zlaté Moravce. Tieto celky pôsobia často s málom a je úplne bežné, že ich hráči, sa živia aj mimofutbalovo. Takisto sa jedná o celky, ktoré nemajú v najvyššej súťaži dlhodobú tradíciu. Hoci musíme povedať, že Zlaté Moravce a Michalovce sa už pomerne dlhú dobu v tejto súťaži pohybujú. Ani jeden z týchto tímov, však nie je z kategórie tých, ktoré by dokázali lusknutím prsta priniesť v rámci Niké ligy mnoho hráčov
Banská Bystrica a Košice
V prípade týchto dvoj krajských miest, je situácia špecifická. Oba kluby majú v rámci Niké ligy dlhú tradíciu. V oboch prípadoch sa však do najvyššej súťaže dostali po rokoch ťažkostí. Ich ďalšie fungovanie však vyzerá sľubne. Oba kluby dokázali priviesť kvalitné posily a aj ich zázemie patrí v rámci ligy k najlepším. Oba celky disponujú veľkým štadiónom, na ktorom sú pravidelné vysoké návštevy.
Žilina a Ružomberok
Tieto dva celky sú takisto špecifické. V žiadnom prípade sa nejedná o kluby, ktoré by si nemohli dovoliť do svojho kádra investovať. Oba sa však vydali špecifickou cestou. Ružomberok má dlhodobú koncepciu v tom, že v klube pôsobia výhradne Slováci. Do veľkých zahraničných nákupov sa nehrnú, no dokážu stabilne fungovať aj na tejto úrovni. Dôkazom sú pravidelné účasti v predkolách európskych súťaží.
Žilina je jeden z mála celkov, ktoré si dokážu zarobiť sami na seba. Ich dlhodobá koncepcia prináša ovocie. Prakticky každú sezónu klub dokáže posunúť do väčšieho futbalu ďalších hráčov a dokazuje to pravidelne už dlhé roky. V tíme pôsobia z pravidla mladí a talentovaní futbalisti. Aj napriek tomu, že klub do nákupov hráčov vysoko neinvestuje, pravidelne sa drží na vrcholových priečkach.
Trenčín a Trnava
Hoci ani ostatné kluby neboli výnimkou, ani táto dvojica nepatrí k tým klubom, ktoré by sa topoli v peniazoch. Trenčín sa momentálne nenachádza v ideálnej situácii. Hráčov hlavne predáva a dlhodobo čaká na nejaký väčších úspech. Po dvoch tituloch v rade klub išiel výsledkovo výrazne dole. Hoci sa pyšní zmodernizovaným štadiónom, jeho návštevy sú na nízkej úrovni.
Trnava naproti tomu funguje aj s málom na vysokej úrovni. Štadión má pravidelne kvalitné návštevy. Hoci si klub nemôže dovoliť míňať tak, ako jeho rivali, úspechy zažíva aj tak. je víťazom pohára z posledných dvoch rokov. Takisto pravidelne figuruje na špici súťaže.
Vrchol Niké ligy, Slovan a Dunajská Streda
Tieto dva kluby v porovnaní s ostatnými, fungujú prakticky vo vlastnej lige. Oba si dovoliť míňať financie na nákupy drahých hráčov. V pozadí oboch klubov, je majiteľ s veľkými možnosťami. Hoci to platí aj o iných kluboch v súťaži, tie nedostávajú zďaleka také vysoké finančné injekcie. Dunajská Streda má síce podmienky, čo sa týka financií aj zázemia kvalitné. K potvrdeniu však chýba nejaký úspech v domácej súťaži.
Slovan je momentálne asi jediný klub, ktorý sa vlastným pričinením môže dostať k peniazom z pôsobenia v Európe. Hoci sa finančné bonusy dostávajú aj za predkolá, Slovan je aktuálne na Slovensku jediný, kto sa cez ne dokáže pravidelne dostať až do skupín. To potvrdil v uplynulých dvoch sezónach. Na vysokej úrovni funguje aj v Niké lige, čoho dôkazom, je päť titulov v rade. Finančné odmeny z Európy navyše napomáhajú k zlepšovaniu kádra.