Reklama
Loading...
Reklama

Jaký je rozdíl v přestupové politice srbských klubů oproti Česku? Jaké renomé má bývala hvězda Sparty Guélor Kanga na Balkáně? Velký sympaťák, rodák z Bělehradu, srbský agent Stanko Paunič, který již pět let zastupuje hráče z obou zemí, se pokusí na tyto otázky odpovědět:

Stanko, jak se srbský agent dostane do České republiky? Jaká byla tvoje cesta?

Moje cesta byla trošičku jiná. Přišel jsem do Česka studovat. Hrál jsem fotbal v nižších soutěžích, usadil jsem se tu a i můj první transfer jsem udělal právě v Česku.

Kdybys měl srovnat život v Srbsku a České republice? Co ti nejvíce chybí z tvé rodné země?

Libí se mi tady. Šance na vydělání je mnohem větší oproti Srbsku. Jinak mi chybí rodina ze Srbska a typické pro každého cizince – samozřejmě jídlo (úsměv).

České kluby dlouhodobě záviděly těm srbským, za jaké částky prodávají své hráče do zahraničí. Jen vzpomenu Stefanovič nebo Pavlovič přes osm milionů euro, ale v poslední době hlavně díky Slavii si myslím, že se to přinejmenším vyrovnalo. Vidíš to stejně? Že se kluby ve světě začínají více zajímat o české hráče stejně jako o ty Srbské a nebojí se dát velké peníze za hráče?

O zemích bývalé Jugoslávie se říká, že je to malá Brazílie, máme zatím největší počet exportů hráčů do ciziny a máme velice talentované hráče. Fotbal je u nás nejpopulárnější sport. Každý chlapec sní o tom, že bude nový Nemanja Vidič, Dejan Stankovič nebo Luka Modrič. Teď v posledních letech začalo to být i tady ale myslím že je to dlouhodobá práce a určitě v tom pomohli největší české fotbalové hvězdy, jako je Pavel Nedvěd. Mladí kluci mají ke komu vzhlížet a teď je čas, aby ukázali, co umí. Slavia dělá výbornou práci. Prodej Tomáše Součka do West Hamu za 21M eur je šílený. Já si myslím, že to nikdo neočekával. V čem je rozdíl mezi Srbském a Českém. V Srbsku prodáváme mladé talenty a nemáme dostatek peněz, abychom je udrželi aspoň na 2 roky a třeba prodali za 3krát větší peníze. Pokud se podíváte na statistiky, ze Srbska se nejvíce prodávají mladí hráči od 18 do 22 let. Tomáš Souček měl ve Slavii plat kolem 3 milionů korun, proto ho Slavia udržela a cena díky jeho výkonům neustále rostla. Skvělá práce Slavie, klobouk dolů.

Ohledně mladých hráčů asi narážíš na aktuálně největší talent Srbska Filipa Stevanoviče, levé křídlo Partyzánu Bělehrad, který odešel za 8,5 milionu euro do Manchestru City?

Ano, přesně tak. Filip Stevanovic je 18letý chlapec, on se ve fotbalu má ještě hodně co učit, ale teď ho Partyzan prodal City, a nemyslím si, že tam najednou zahraje jako Tomáš Souček ve West Hamu, protože je ještě mladý. V Partyzanu měl zůstat ještě nějakou dobu, zahrát si třeba Evropskou ligu, získat zkušenosti a teprve pak ho prodat za ještě větší částku, přesně jak to dělá Slavie. Mohli teď prodat Simu, vydělat peníze za 3 měsíce, ale Slavia má dostatek finančních prostředků a nikam nepospíchá a zdvojnásobí mu do léta cenu. Ale bohužel srbské kluby za sebou nemají silnou finanční podporu jako třeba Slavie tady, to vidím jako největší problém.

Jak je vlastně česká liga v Srbsku vnímaná? Je to nějaká meta, kterou místní hráči chtějí dosáhnout?

Já si vždy říkám, že Česká republika je ideální zastávkou pro srbské fotbalisty. Mrzí mě, že to musím říct, ale my jsme jako fotbalisti trošičku líní. Talent máme obrovský, umíme pracovat s míčem, ale když se musí běhat, je to trošku problém. Tady v Česku se hraje opravdu náročný fotbal, více běhání. Když srbského fotbalistu, který má talent a umí s míčem, naučíte ještě pořádně běhat, dostanete velkou kvalitu.

A srbští fotbalisté na to koukají stejně jako ty?

Bohužel, naši hráči to nevidí jako já. Radši si vyberou maďarsku ligu, která je teď v expanzi, rakouskou nebo polskou Ekstraklasu než Českou ligu, protože jakýkoliv klub řekněme ze středu tabulky má dva krát větší plat než český. Nepočítám Slavii, Plzeň nebo Spartu. Takže tím pádem je to těžké. Fotbal jsou dneska bohužel jen čísla.

Poslední hráč ze srbské ligy, který vzbuzoval velký rozruch, byl Gabonec Kanga. Samozřejmě, není to Srb, ale musím se na to zeptat. On nezapadl úplně do kabiny Sparty. Jako fotbalista určitě dobrý, jako člověk, když to řeknu hodně kulantně, tam to skřípalo. Odmítal například platit i do klubové kasy. Je to v Srbsku normální vybírat peníze za různé prohřešky v rámci kabiny?

Nechtěl bych o Kangovi moc mluvit. Jako fotbalista byl opravdu výborný hráč, už je mu hodně let, takže teď asi nějaké zázraky dělat už nebude. Na srbsku ligu, myslím, má, ale uvidíme, jestli ho Dejan Stankovic zapojí do týmu proti Milánu. Jako člověk vždycky dělal problémy i za svého prvního působení ve Zvezdě a dělá je i teď podruhé, prostě myslím, že nikoho nerespektuje, to je největší problém. Ano, taky máme pokuty na chování, ale právě pro hvězdy týmu to asi občas neplatí a Kanga byl hvězda. Osobně přesně nevím, jestli někdy nějakou pokutu od Crvené Zvezdy měl.

Stanko, jak si myslíš, že by si současný srbský šampion Crvená Zvezda Bělehrad vedla v České lize?

Nechtěl bych být nereálný a nechtěl bych, aby mě lidí špatně pochopili, ale každý z nás prostě miluje jeden klub, někdo Slavii, někdo Spartu nebo Barcelonu atd. Já ještě jako malý jsem se naučil milovat jen jeden klub a je to Crvena Zvezda, která se stala mistrem světa osmého prosince 1991. Takže myslím že by to teď byl boj mezi Slavii a Crvenou Zvezdou. Uvidíme, co nám přinese budoucnost, ale třeba bude šance i tento rok sledovat zápas Crvena Zvezda Bělehrad proti Slavii v Evropské lize (úsměv). Těšil bych se na to. Jinak fandím ted Slavii v Evropské lize, fandil jsem i Spartě i Slovanu Liberec i Partyzanu (smích).

Myslím, že každému klubu, který zastupuje český nebo srbský stát v evropských pohárech, by měli místní fandit, protože to přinese koeficient a budeme mít více klubu do budoucna v Evropě, což znamená prosperitu pro celou soutěž. Na konci bych chtěl říct, že fotbal je krásná hra, kterou musíš milovat a které musíš rozumět.

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Rozhovor: David Pašek se vrací domů
  • Rozhovor se “Žloutkem”
  • Nové číslo magazínu – V LESKU ZLATÉHO MÍČE
  • Reklama