Reklama
Loading...
Reklama

Viktoria Plzeň poznala v nizozemském Alkmeeru, jak vysoce vrtkavý dokáže být fotbalový osud. Ještě na začátku nastavení držela postupový jednobrankový náskok, ale stačila jedna nezvládnutá situace v pokutovém území, z něhož vzešel pokutový kop, který poslal zápas do prodloužení a v něm vystavil domácí tým stopku na cestě do Ligy mistrů. Slovenský trenér Adrian Gul’a si nuceně připsal první nesplněný cíl a vyvinul sám na sebe jistý tlak. 

 

V následujícím boji o účast v hlavní soutěži Evropské ligy už nemůže nikam uhnout. V minulé sezoně byla jedním z aktérů českých fotbalových Pompejí, kdy jí zastavily už v 3. předkole Evropské ligy belgické Antverpy. Podobný scénář pochopitelně nechtěli na západě Čech opakovat, ale hned na začátku dostal tým od nizozemského soupeře tvrdý boxerský direkt a třeba David Limberský hrál dost možná poslední pohárový zápas ve své kariéře. Jeho výraz po závěrečném hvizdu mnohé napovídal.

V pozápasovém rozhovoru zdůrazňovat, že o penaltě měl rozhodnout VAR, ale hlavní arbitr jeho pomoc a plzeňští fotbalisté, jež se již takřka radovali z vítězství dostali ránu na solar a museli se chystat na prodloužení. I v prodloužení si ještě Viktoria vytvořila šance, ale na to se již fotbalová historie ptát nebude. Trenér Gul’a se nyní dostává do nezáviděníhodné pozice. Rodák z městečka Nováky přišel do Plzně s velkým očekáváním a nyní se může dostat pod ještě větší tlak.

Ten se vytvářel už samotným faktem, že přebíral tým po Pavlu Vrbovi, jehož postava symbolizuje současnou svéráznost plzeňského prostředí. Poté, co Pavel Vrba odešel k národnímu týmu, měli velký podíl na úspěšné dekádě například Dušan Uhrin ml. či Miroslav Koubek. Žádný z nich tam však delší dobu nevydržel a logicky tak ani nezískal srdce fotbalových fanoušků v Plzni. I proto se fanoušci bouřili při spekulacích o jeho nástupu do Sparty, ale ten se nakonec nekonal. Plnohodnotnou náhradu za Pavla Vrbu našla Viktoria Plzeň v Pavlu Vrbovi.

Jeho jméno bylo sice poškozené náhlým koncem u české reprezentace a prapodivným odchodem do ruské Machačkaly, ale pro lidi v Plzni zůstal navždy strůjcem nejúspěšnější éry v dosavadní klubové historii a z tohoto pohledu zůstane navždy jejich chráněncem. Pod jeho vedením se Plzeň radovala z dosud posledního titulu, ale postupně se dostávala do slávistického stínu. Možná i samotného Vrbu dopadl jistý syndrom vyhoření a jeho odchod do bulharského Razgradu vlastně nikoho příliš nepřekvapil. 

Po Adrianu Gul’ovi se Plzeň prý dívala již dříve a po Vrbově odchodu se stal prioritou číslo jedna. Plzeňské vedení ho chtělo získat i z toho důvodu, že se jedná o “člověka z venku”. Mělo se jednat o potvrzení začátku nové éry, což dokazuje už postupná proměna plzeňského kádru a odchody či konce klubových legend. Adrian Gul’a již několikrát prokázal, že výzev se nebojí. Žilinu převzal ve chvíli, kdy se pohybovala ve spodních patrech tabulky slovenské Fortuna ligy a během pěti let ji vrátil na pohárové příčky, na něž byli fanoušci “šošonů” zvyklí. Během pětiletého působení zde následně slavil mistrovský titul i ligový pohár. Své schopnosti ukázal i u slovenské reprezentace “jedenadvacítky”. Právě během tohoto působení začínalo být fanouškům jasné, že se nejedná o tuctového trenéra.

Nabídku z Plzně bral jako velkou výzvu i ocenění své práce. První cíl v nové funkci splnil. Viktoria udržela v klidu druhé místo a mohly se tak dostavit myšlenky na účast v Lize mistrů. Ty však nyní vzaly za své a slovenský trenér si připsal i první neúspěch. V dané situaci nemá prostor ukazovat své schopnosti pro koncepční práci. Dostal se nyní do první krizové situace a podstoupí první skutečně těžkou plzeňskou zkoušku. Někteří lidé o něm říkali, že se nemusí bát srovnání s Pavlem Vrbou, ale já vidím celou věc jinak. Toto srovnání vůbec nesmí dopustit. Případným neúspěchem v Evropské lize by se mohlo rychle dostavit a hrozily by nedozírné  následky.

Související články:

  • Plzeň na Slavii s čistou hlavou
  • Představení nových posil z Viktorie Plzeň?!
  • Reklama