
Čeští vítězové Ligy mistrů
Nejčtenější

Teplice na prahu nové sezóny. Jak moc četné odchody zamávaly se sílou kádru? Mají se fanoušci strachovat?

Simon Deli do Sparty? To by asi fanoušci Slavie nerozdýchali. Nebo se blíží jeho návrat do Edenu?

Bude Slavia Praha posilovat útok? Stále je tu Kliment, pozornost si žádají i hráči béčka
Champions League: největší evropská týmová soutěž, kterou si touží zahrát snad každý fotbalista a většina sní o tom, že jednoho dne zvedne nad hlavu právě pověstný ušatý pohár pro vítěze soutěže. V naší malinké zemi ovšem najdeme také pár hráčů, kteří se můžou pyšnit právě tímto titulem ve své sbírce, a přesně ty si dnes v tomto článku představíme.
Vladimír Šmicer a Milan Baroš (Liverpool 2005)
S profesionálním fotbalem začínal Vladimír v roce 1992 v pražské Slavii, odkud přestoupil po úspěchu na Mistrovství Evropy 1996 do francouzského klubu RC Lens. Po třech letech ve Francii se Šmicer stěhoval do anglického Liverpoolu, kde strávil 6 sezón. Milan Baroš je odchovancem Baníku Ostrava, který v roce 1998 debutoval v 1. české fotbalové lize a stal se hráčem základní sestavy. V roce 2000 zvítězil v české anketě Fotbalista roku v kategorii Talent roku a o 2 roky později, jako nadějný hráč, přestoupil za cca 3,2 milionu £ do anglického Liverpoolu. Svůj debut za Liverpool si odbyl proti slavné Barceloně a to hned v zápase Ligy mistrů. Vítězství těchto dvou naších borců společně s Liverpoolem v sezóně 2004/05 je korunováno jako jedno z nejpřekvapivějších. V poločase totiž Reds prohrávali s italským AC Milán už vysoko 0:3 a skoro až zázračným výkonem v druhé časti dokázali skóre během šesti minut srovnat a následně vyhrát na penalty. Naši dva čeští hráči na tom měli nemalý podíl. Vladimír přišel do hry už v prvním poločasu a na obratu se podílel snižující brankou na 2:3 a proměněnou penaltou v rozstřelu. Milan Baroš zápas začal v základní sestavě a díky jeho efektivní přihrávce patičkou na Stevena Gerrarda, který byl po převzetí faulován v pokutovém území, následně po proměněné penaltě Xabi Alonso vyrovnal. Milan byl však pět minut před koncem základní hrací doby střídán a tak se penalt nemohl napřímo účastnit. Liverpool tak slavil už svůj 5.titul v této soutěži a Baroš se Šmicerem se stali prvními českými vítězi Ligy mistrů.
Marek Jankulovski (AC Milán 2007)
Marek začal svou fotbalovou kariéru v 7 letech v klubu TJ NHKG Ostrava a potom přestoupil do Baníku Ostrava, kde nastupoval od svých 10 let. První start za baníkovské áčko si odbyl roku 1995 a už v následující sezóně si svými výkony řekl o stálé místo v základní sestavě. V roce 2000 se s Bazaly rozloučil a zamířil do italského klubu SSC Neapol, kde si ho vyhlédl český trenér Zdeněk Zeman. Novou část své fotbalové kariéry nezačal Marek příliš šťastně, jeho tým se neudržel v italské Serii A a setoupil. V roce 2002 se opět vrátil do nejvyšší soutěže, tentokrát v dresu Udinese Calcio, kde se dokázal výrazněji prosadit a patřil k oporám tehdejšího Udinese. V roce 2004 se o něj začali zajímat také přední evropské velkokluby, jakými byly Juvetus Turín a AC Milan, kterému se v roce 2005 podařilo získat Marka do svých řad. V roce 2007 se mu povedlo se dostat s AC Milán do finále Ligy mistrů, kde proběhla dva roky stará odveta s Liverpoolem. AC Milán v sestavě s Markem na kraji obrany, který střídal v 79. minutě, se pomstili za dva roky starou porážku a po dvou gólech Filippe Inzaghiho zvítězili 2:1. Marek Jankulovski se tak stal teprve třetím českým vítězem této soutěže.
Petr Čech (Chealsea FC 2012)
Petr začal v klubu Viktoria Plzeň, ze které přestoupil do klubu Chmel Blšany. Přestup do Blšan nicméně znamenal významný zlom v Čechově kariéře, jelikož se zde brzy dočkal prvoligového debutu. V roce 1999 ve věku pouhých 17 let nastoupil k utkání na pražské Spartě, která se ho v lednu 2001 rozhodla za 22 milionů korun koupit, ale ponechala jej v klubu do konce sezóny a následně se už přesunul na Letnou. V devatenácti letech se tak stal nejdražším českým brankářem. Ve Spartě vytvořil český ligový rekord v neprůstřelnosti, gól neinkasoval rovných 903 minut. V květnu 2002 zazářil na ME hráčů do 21 let, když ve finále proti Francii v penaltovém rozstřelu pustil ze čtyř střel jediný gól a vychytal tak pro Česko historické vítězství. Jeho skvělé výkony přitáhly zájem zahraničních velkoklubů a v roce 2002 přestoupil do francouzského klubu Stade Rennes. I tam se stal velkou brankářskou oporou. V této době už byl oporou seniorské reprezentace Česka v kvalifikaci na ME 2004 i samotného mistrovství Evropy 2004. V lednu 2004, ještě před mistrovstvím Evropy, souhlasil s letním přestupem do londýnské Chelsea F.C. za téměř půl miliardy korun. V první sezóně na ostrovech vychytal celkem 21 čistých kont a velkou měrou tak přispěl k historicky druhému vítězství Chelsea v Premier League. Čech měl možnost vyhrát ušatý pohár už v roce 2008, no tehdy však Chelsea, i přes skvělý výkon českého brankáře, podlehla ve finále Manchesteru United až na penalty 2:1. Čechova chvíle přišla až o 4 roky později v ročníku 2011/12, kdy ve finále Chelsea čelila německému Bayernu Mnichov, který finále odehrál ve své Allianz Aréně. Chelsea nebyla favoritem, jelikož ji scházeli 4 hráči základní sestavy, kteří se vykartovali v semifinálovém zápase s Barcelonou. Bayern byl po většinu zápasu aktivnější, nicméně gólu se dočkal až v 83. minutě po trefě Thomase Müllera. Domácí fanoušci už chystali oslavy, avšak v 88. minutě, po vůbec prvním rohovém kopu Chelsea v zápase přesně hlavičkoval Didier Drogba, srovnal tak stav zápasu na 1:1 a muselo se prodlužovat. Na začátku první části prodloužení byla nařízena po faulu Didiera Drogby penalta, ke které se postavil Arjen Robben, avšak Čecha přízemní střelou k tyči nepřekonal. Ani ve zbytku prodloužení gól nepadl a tak rozhodovaly penalty, v nichž opět úřadoval Čech a pomohl Chelsea k tolik vytouženému úspěchu dalšími dvěma chycenými penaltami. Čech se tak stal čtvrtým a zatím posledním českým vítězem Ligy mistrů.