Reklama
Loading...
Reklama
Slovan Bratislava - DAC 1904
Letošní derby mezi Dunajskou Stredou a Slovanem Bratislava / Zdroj: DAC 1904

Zima odvála na Slovensku poslední fotbalové momenty tohoto roku a uzavřela tak první půlku ročníku 2020/21. Na prvním místě se nachází s pětibodovým náskokem bratislavský Slovan, kterého nahání Dunajská Streda. Rozhodli jsme se vám však přinést něco jiného než výsledek podzimní tabulky.

V české lize se neustále skloňují jména jako Adam Hložek či Abdallah Sima a jejich tržní hodnoty. Jak to je ale u našich sousedů na Slovensku, nepatří mezi obecné povědomí.

Proto vám přinášíme pětku nejdražších hráčů této soutěže. Jejich peněžní hodnoty pochází z renomovaného serveru Transfermarkt. A asi nebude překvapením, že budou tito fotbalisté jen ze dvou týmů.

Vladimír Weiss proti DAC
Vladimír Weiss v derby proti DAC 1904 / Zdroj: Slovan Bratislava

Vladimír Weiss (31)

800 tisíc eur = 21 milionů Kč

Tento slovenský světoběžník má za sebou nespočet zahraničních angažmá. Už v 15 letech zamířil z Interu Bratislava do mládežnické akademie Manchesteru City, se kterým později vyhrál i FA Youth Cup. Za seniorský tým nastoupil jen jednou v sezóně 2008/09.

Poté následovaly roky strávené na různých hostování. Nastupoval za Bolton Wanderers, Glasgow Rangers či Espanyol Barcelona. Až v roce 2012 přestoupil do nováčka italské Seria A Pescary. Weiss však po roce zamířil do  řeckého Olympiakosu Pireus a po jedné sezóně vyrazil vstříc dlouhé štaci ve sluncem a penězi zalitém Kataru.

Tři roky v Lekhwiya SC (nyní Al-Duhail) a dalších čtyři a půl v Gharáffě. Na konci letošního února došlo k velkému návratu domů. Zahraničními zkušenostmi ošlehaný záložník vyslyšel volání Slovanu Bratislava a ve svých 30 letech, paradoxně poprvé, měl před sebou domácí ligu.

Nutno říct, že v tomto ročníku toho zatím tolik nenahrál. Zasáhl do osmi ligových utkáních, připsal si dvě asistence a na svůj první gól ve Fortuna lize stále čeká.

Moha proti Zlatým Moravcom
Moha v zápase proti Zlatým Moravcom / Zdroj: Slovan Bratislava

Moha (27)

900 tisíc eur = 23,6 milionů Kč

Marockošpanělský fotbalista toho letošní sezónu nahrál ještě méně než jeho kolega Vladimír Weiss. Jeden z klíčových hráčů Slovanu z minulé sezóny letos laboruje se zraněními. Naskočil jen do sedmi utkání, v kterých proměnil svůj čas na hřišti ve dvě asistence.

Rychlý křídelník má styl hry, který patří do západoevropských soutěží. Souboje jeden na jednoho, rychlá kombinace, zapojování do přípravné a finální fáze.

Moha byl vychován španělským fotbalem a vyzkoušel si ukrajinský Olympik Doněck. V lednu tohoto roku se dokonce spekulovalo o jeho přestupu do pražské Sparty. Jelikož však tehdy přišel o svého nejlepšího střelce Andraže Šporara, nechtěl Slovan pustit z klubu dalšího z klíčových členů sestavy.

Greif proti Žilině
Zákrok Greifa v zápase proti Žilině / Zdroj: Slovan Bratislava

Dominik Greif (23)

1 milion eur = 26,3 milionů Kč

Do třetice hráč Slovanu. Opora mezi tyčemi a jeden z klíčových aspektů bratislavských úspěchů v posledních letech. Odchovanec klubu nastupuje v áčku už od sezóny 2015/16.

Greif má ve svém mladém věku vše před sebou. V loňském létě se o něj zajímaly kluby ze Španělska, Belgie či Portugalska. Dvoumetrový gólman však prodloužil smlouvu do roku 2023.

Je ale nadmíru jasné, že pokud bude slovenský reprezentant pokračovat ve svých dosavadních výkonech, kluby z velkých evropských lig se budou na jeho dostupnost ptát dál.

Pro přehled, tohle jsou jeho podzimní statistiky:

  • 8 vychytaných nul
  • 9 inkasovaných gólů
  • 0,6 inkasovaných gólů na zápas
Andrija Balič proti Slovanu
Balič vstřelil jediný gól DAC v derby se Slovanem / Zdroj: DAC 1904

Andrija Balič (23)

1 milion eur = 26,3 milionů Kč

Dostáváme se také k současnému největšímu rivalovi Slovanu, Dunajské Stredě. Konkrétně k jejímu středopolaři s chorvatskými kořeny. Balič je fotbalovým studentem věhlasné akademie Hajduku Split.

Vlasatého talenta si všimlo italské Udinese, které se v zimě 2016 rozhodlo investovat přibližně 105 milionů korun na jeho nákup. V jarní části té sezóny naskočil do čtyř utkání, v následujícím ročníku už ale dostal příležitostí mnohem více.

Nicméně nedokázal se vedení klubu, jak se říká, dostatečně prodat a následovala hostování v dánském Sittardu a Perugii, působící v druhé nejvyšší soutěži Itálie.

Po sérii nuceného střídání klubů přišlo k úspěšnému hostování v Dunajské Stredě, které vygradovalo v přestup uskutečněný toto léto.

Balič se na podzim stal stěžejním hráčem týmu (odehrál 17 utkání z 18 možných) a své kreativní vlohy převedl ke vstřelení pěti branek a dvěma asistencím.

Zsolt Kalmár proti Pohronie
Kalmár proti českému obránci Pohronie, Petru Pavlíkovi / Zdroj: DAC 1904

Zsolt Kalmár (25)

1,2 milionů eur = 31,5 milionů Kč

Kalmár je aktuálně nejproduktivnějším hráčem slovenské ligy. V tomto ročníku nastřílel už 11 gólů, u dalších čtyř asistoval a podílí se na brankách svého týmu častokrát i v předfinální fázi.

Tento ofenzivní záložník je odchovancem maďarského Györu, za který už ve svých 17 letech debutoval v tamní nejvyšší lize. Nedlouho na to si ho všimlo německé Lipsko, kde se však nedokázal nikdy pořádně prosadit. Stejně tak na hostování ve Frankfurtu nebo dánském Bröndby.

Definitivně ožil až v Dunajské Stredě, kam po ročním zapůjčení i trvale přestoupil. Od té doby je hlavní postavou týmu a ozdobou ligy. Kalmárova stávající smlouva má trvání do léta 2022.

Jelikož ale stále poutá zájem zahraničních klubů, který postupem času jen roste a umocnil se výkony v maďarské reprezentaci v tomto roce, dá se očekávat velmi zajímavý přestup.

Související články:

Reklama