Reklama
Loading...
Reklama

Československá nejvyšší soutěž, téma, které zejména před pěti lety bylo hodně aktuální. Tehdy jsem jako většina lidí v republice byl jasně proti. Jenže od té doby proteklo hodně vody a mnohé se změnilo. A když se člověk projde po tréninkovém centru Dunajské Stredy, stadionech, jaké mají Spartak Trnava nebo Slovan, podívá se v jaké pravidelnosti a za jaké částky prodává hráče MŠK Žilina, už to rozhodně tak jednoznačně nevidím.

V následujícím textu si rozebereme šest největších klubů slovenské ligy. Čím by mohli být pro společnou soutěž přínosem?

 

ŠK SLOVAN BRATISLAVA:

Výkladní skříň ligy našich sousedů, největší klub s rozpočtem přes 10 milionů euro. Jestli by nějaký klub ze Slovenska mohl reálně vyhrát společnou soutěž, jsou to právě „jastraby“ z Tehelného pole. Tým se v poslední době zejména díky svému majiteli nebojí investovat velké peníze. Nastavil jasnou strategii, kde je sportovní úspěch na prvním místě. K tomu všemu musíme přičíst stadion –  Tehelné pole by bylo nejhezčím stadionem celé ligy.

Hvězdy týmu:

Vladimír Weiss, Dominik Greif, Myenty Abena

 

DAC DUNAJSKÁ STREDA :

Hrdý klub ze Žitného ostrova má nádhernou akademii, zázemím se celému areálu může rovnat pouze Strahov pražské Sparty. Moderní stadion pro 13 000 fanoušků, přičemž návštěvnost má DAC vůbec nejvyšší v lize – průměr činí kolem 7 500! Po zavedení společní soutěže by se jistě ještě zvedla.  V týmu můžeme najít reprezentanty jak z U21, tak seniorských mužstev.

Hvězdy týmu:

Zsolt Kalmár, Máté Vida, Erik Davis

 

MŠK ŽILINA:

Jak už jsem psal, klub dokáže se železnou pravidelností vychovat hráče pro opravdu velký fotbal. Milan Škriniar, Tomáš Hubočan, Lázslo Bénes, Róbert Boženík, jen pár jmen hráčů, kteří nosili dres města nad Váhem. Stadion s kapacitou lehce přes 11 tisíc zažil zápasy Evropské ligy, ale i Ligy mistrů. V poslední době klub bojuje s nízkými návštěvami. Československá liga by, věřím, tento problém odstranila.

Hvězdy týmu:

Dominik Holec, Miroslav Kačer, Ján Bernát

 

FC SPARTAK TRNAVA:

Bílí andělé z nejfotbalovějšího města na Slovensku, takovou nálepku má klub, za který kopali největší legendy československého fotbalu jako Karol Dobiáš, Ladislav Kuna, Dušan Kéketi, Jozef Adamec a další. Fanoušci Spartaku dokáží rozpoutat parádní atmosféru. Jsem přesvědčený, že jejich výjezdy na zápasy s pražskými S nebo na Baník Ostrava, kde byli fanoušci dlouhá léta spojeni družbou, by byly velkým oživením celé soutěže.

Hvězdy týmu:

Erik Grendel, Izuchukwu Anthony, Alex Sobczyk

 

MFK RUŽOMBEROK:

Klub, který má sice suverénně nejbohatšího majitele ze všech jmenovaných klubů, bohužel pro fanoušky „Růže“ ale pan Milan Filo není tak zapálený fanda fotbalu jako třeba panové Kmotrík a Világi. Své by o tom mohl vyprávět trenér Holoubek, která žádal po úspěšné sezoně zvednout rozpočet klubu na posily. Po neúspěšném jednaní celý trenérský štáb raději skončil. Přesto je klub celkem úspěšný, jeho hráči se vybičovali například k otevřené partii s FC Everton. Třeba by i společná soutěž vybičovala pana majitele k většímu zájmu o klub.

Hvězdy týmu:

Dalibor Takáč, Filip Twardzik, Matúš Macík

 

Osobně bych si společnou soutěž přál. Dokonce si myslím, že k tomu jednoho dne dojde, protože ve fotbale jde o peníze přece až na prvním místě. Ve fotbalových kruzích se pořád mluví o snížení počtu účastníků a například při zápase 22. kola, kdy Víktoria Plzeň vypráská Příbram 4-0, se není čemu moc divit, ale ruku na srdce, nebylo by lepší než snížení týmů zažít naopak stejné emoce jako naši dědové a otcové? Hrát proti belasím, bílým andělům, žluto modrým nebo vidět na vlastní oči hráče, který dost možná bude za sezonu dvě kopat za Inter Milán?

 

 

 

 

 

 

 

Reklama